obezita

31. července 2008 v 12:40 | janish |  the rest

Obezita děti ničíStále častěji se mluví o obezitě dětí jako o pandemii. Není divu, malých Otesánků ve světě přibývá a Česko není výjimkou. Velkou roli v této problematice zaujímá stravování dětí, především ve školních jídelnách, nedostatek pohybu a také dědičnost.
Obezita nadměrně zatěžuje kostní, kloubní a cévní systém a dětem přináší mnoho zbytečných komplikací a nepříznivě ovlivňuje kvalitu života. Tlouštíci bývají špatně přijímáni v kolektivu. Zdravé děti se jim mohou vysmívat. Je přitom pravděpodobné, že přebytečné kilogramy si ponesou i do dospělosti, během níž je ještě ohrožuje cukrovka, vysoké riziko srdečního selhání, dýchací potíže.

Co za tím stojí?
Obezitu dětí způsobuje nedostatek pohybu a především také špatné stravovací návyky, které děti získávají většinou od rodičů. Rodiče dětem rádi poskytnou vše, co mají rády, a také babičky mají radost, že malému otesánkovi domácí borůvkové knedlíky tolik chutnají… Děti dostávají peníze na nákup jídla, ale většinou si koupí potraviny naprosto nevhodné. Dalším špatným zvykem je vydatná večeře. Rodina se setkává po celodenním zaměstnání až večer. Matka připravuje sice často narychlo, ale zato kaloricky bohatou večeři. Po ní následuje sledování televize a pojídání dalších pamlsků.
Svou úlohu hraje i stravování ve školních jídelnách. Některé
školní jídelny dávají dětem možnost výběru ze dvou či více jídel. Školáci ale většinou zvolí jednoduše jídlo, které jim více chutná, a právě to bývá méně zdravé. Nedávno zveřejněné testy navíc ukázaly, že mnohé nápoje, určené pro děti, nejsou právě pro ně vůbec vhodné. Obsahují vysoké množství cukru, konzervanty a barviva. A při častém podávání mohou dítě dovést až k obezitě.
Statistiky uvádějí, že téměř polovina školáků nesnídá. Děti tedy přicházejí do školy hladové a energii potřebnou ke školní práci získávají z tukových zásob. Jakmile se takovéto vyhladovělé dítě nají, pak valná část potravy je zpracována na doplnění tukových zásob, dítě zákonitě nemůže zhubnout.
Dědičnost obezitu neomlouvá. Pokud jsou děti obézní, je jistě problém v celkové volbě potravin v rodině a způsobu stravování v rodině, a to nejen u dětí. Pravděpodobnost, že by měly jisté genetické dispozice, může být, ale projeví se mnohem častěji v dospělosti než v dětství. Ale i své genetické dispozici se člověk musí přizpůsobit volbou potravin, aby nebyl obézní.

Myslím, že je to v dnešní době fakt problém. Všímáte si toho kolem vás? Já docela jo. Jak vidím, kolik sladkostí mají děti v Anglii i u nás k dispozici, uvědomuju si, jak pro nás to byla skoro vzácnost, když sme měli jako malí dovolenou čokoládovou tyčinku. Navíc jsme furt někde lítali, teď je to všechno tak uspěchaný, že rodiče je posadí k televizi s brambůrkami, jen aby měli čas si něco zařídit. Co si o tom myslíte?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama